Git
Chapters ▾ 2nd Edition

A3.9 Ek bölüm C: Git Komutları - E-Posta Komutları

E-Posta Komutları

Git’in kendisi de dahil olmak üzere birçok Git projesi tamamen e-posta listeleri üzerinden sürdürülür. Git’te, kolayca e-postayla gönderebileceğiniz yamalar oluşturmaktan, bu yamaları bir e-posta kutusundan uygulamaya kadar, bu süreci kolaylaştırmaya yardımcı olan bir dizi yerleşik araç bulunur.

git apply

git apply komutu, git diff ve hatta GNU diff komutuyla oluşturulan bir yamayı uygular. Bu, birkaç küçük farkla patch komutunun yaptığına benzer.

Bunu kullanmayı ve bunu hangi durumlarda yapabileceğinizi E-Postadan gelen Yamaları Uygulamak bölümünde gösterdik.

git am

git am komutu, özellikle mbox biçimli bir e-posta yamalarını gelen kutusundan uygulamak için kullanılır. Bu, yamaları e-postayla almak ve bunları projenize kolayca uygulamak için kullanışlıdır.

git am Komutuyla Yama Uygulama bölümünde --resolved, -i ve -3 seçenekleri de dahil olmak üzere git am kullanımı ve iş akışını ele aldık.

Ayrıca git am etrafındaki iş akışına yardımcı olmak için kullanabileceğiniz bir dizi kanca da vardır ve bunların hepsi E-posta İş-akışı Kancası bölümünde ele alınmıştır.

Ayrıca E-Posta Bildirimleri bölümünde yama biçimli GitHub Çekme İsteği değişikliklerini uygulamak için de kullandık.

git format-patch

git format-patch komutu, mbox formatında ve uygun şekilde biçimlendirilmiş bir e-posta listesine göndermek için kullanabileceğiniz bir dizi yama oluşturmak için kullanılır.

E-posta Üzerinden Açık Projeler bölümünde git format-patch aracını kullanarak bir projeye katkıda bulunma örneğini inceledik.

git imap-send

git imap-send komutu, git format-patch ile oluşturulan bir e-posta kutusunu bir IMAP taslakları klasörüne yükler.

E-posta Üzerinden Açık Projeler bölümündede git imap-send aracıyla yamalar göndererek bir projeye katkıda bulunma örneğini inceledik

git send-email

git send-email komutu, git format-patch ile oluşturulan yamaları e-postayla göndermek için kullanılır.

E-posta Üzerinden Açık Projeler bölümünde git send-email aracıyla yamalar göndererek bir projeye katkıda bulunma örneğini inceledik.

git request-pull

git request-pull komutu basitçe birine e-postayla gönderilecek örnek bir mesaj gövdesi oluşturmak için kullanılır. Genel bir sunucuda bir dalınız varsa ve yamaları e-postayla göndermeden bu değişiklikleri nasıl entegre edeceğini birine anlatmak istiyorsanız, bu komutu çalıştırabilir ve çıktıyı değişiklikleri almasını istediğiniz kişiye gönderebilirsiniz.

Çatallanmış Açık Projeler bölümünde bir çekme (Pull Request) mesajı oluşturmak için git request-pull komutunun nasıl kullanılacağını gösterdik.

scroll-to-top