Git
Chapters ▾ 2nd Edition

1.6 Başlangıç - Git’i İlk Defa Kurmak

Git’i İlk Defa Kurmak

Şimdi Git sisteminizde kurulu olduğuna göre, Git ortamınızı özelleştirmek için birkaç ayar yapmak isteyebilirsiniz. Bu ayarları bir bilgisayarda yalnızca bir kere yapmanız yeterli, güncelleme yapsanız bile kaybolmayacaklardır. Ayrıca istediğinizde gerekli komutları çalıştırarak onları değiştirebilirsiniz.

Git, git config adında, size Git’in tüm yönleriyle nasıl göründüğünü ve çalıştığını kontrol eden yapılandırma değişkenlerini görme ve değiştirme kabiliyetini veren bir araca sahiptir. Bu değişkenler üç farklı yerde saklanabilir:

  1. /etc/gitconfig dosyası: Sistemdeki tüm kullanıcılara ve onların repository’lerine uygulanmış olan değerleri içerir. Eğer git config komutuna --system opsiyonunu eklerseniz, okuma ve yazma işlemlerini bu dosya üzerinden gerçekleştirir. (Çünkü bu bir sistem yapılandırma dosyasıdır, değişiklik yapmak için yönetici veya süper kullanıcı ayrıcalığına ihtiyacınız vardır.)

  2. ~/.gitconfig ya da ~/.config/git/config dosyası: Spesifik olarak size, sizin kullanıcı hesabınıza ait olan değerler. --global opsiyonunu yazarak Git’in okuma ve yazma işlemlerini spesifik olarak bu dosya üzerinden yapmasını sağlayabilirsiniz, bu durum sisteminizde çalıştığınız tüm reposity’leri etkiler.

  3. Hangi repository’i kullanıyorsanız o repository’deki Git klasöründeki config`dosyası (tam olarak `.git/config): O spesifik repository’e özgüdür. Git’i --local komutuyla bu dosya üzerinden okuma ve yazma işlemlerini yapmaya zorlayabilirsiniz, hatta bu opsiyon aslında varsayılan olarak gelir. (Unsurprisingly, you need to be located somewhere in a Git repository for this option to work properly.)

Her seviyedeki değerler, kendilerinden bir önceki seviyede olan değerleri geçersiz kılar. Dolayısıyla .git/config değerleri /etc/gitconfig değerlerini geçersiz kılar.

Windows sistemlerinde Git, $HOME klasöründeki .gitconfig dosyasını arar. (çoğu kişide C:\Users\$USER konumundadır) Git’i bilgisayarınıza kurarken nereye kurulacağını seçtiğiniz etc/gitconfig dosyasını, MSys köküne özgü olmasına rağmen, hâlâ arar. Eğer Windows için Git’in 2.x veya daha versiyonunu kullanıyorsanız, Windows XP’de C:\Documents and Settings\All Users\Application Data\Git\config sistem-seviyesinde bulunan bir yapılandırma dosyası vardır. Windows Vista ve daha yeni versiyonlardaki konumu ise: C:\ProgramData\Git\config. This config file can only be changed by git config -f <file> as an admin.

Tüm ayarlarınızı ve onların nereden geldiğini görmek için şu komutu kullanabilirsiniz:

$ git config --list --show-origin

Kimliğiniz

Git’i ilk kurduğunuzda yapmanız gereken ilk şey, kullanıcı adınızı ve email’inizi belirlemek olmalıdır. Bunu yapmak önemlidir çünkü her Git commit’i bu bilgileri kullanır ve tüm yarattığınız commitlere değişmez bir şekilde gömülmüştür.

$ git config --global user.name "John Doe"
$ git config --global user.email johndoe@example.com

--global opsiyonunu kullandığınızda bu işlemi yalnızca bir kere yaptığınızı tekrar etmekte fayda var çünkü Git sisteminizde her zaman global olarak tanımladığınız bilgiyi kullanacaktır. Eğer bu bilgileri spesifik bir proje için geçersiz kılmak ve o projeye özgü bilgiler tanımlamak isterseniz, projenin içindeyken komutu --global opsiyonu olmadan çalıştırın.

GKA araçlarının çoğu onları ilk çalıştırdığınızda bu bilgileri tanımlamanız için size yardımcı olacaktır.

Editörünüz

Şimdi kimliğinizi tanımladığımıza göre, mesaj yazmak için kullanacağınız varsayılan metin editörü ayarınızı yapmanın zamanı geldi. Eğer bu ayarı yapmazsanız, Git, sisteminizin varsayılan editörünü kullanacaktır.

Eğer Emacs gibi farklı bir metin editörü kullanmak isterseniz, şunu yapabilirsiniz:

$ git config --global core.editor emacs

Windows sisteminde farklı bir metin editörü kullanmak isterseniz o editörün çalıştırılabilir dosyasının tam yolunu belirtmelisiniz. Bu durum da editörünüzün nasıl paketlendiğine bağlı olarak değişiklik gösterebilir.

Popüler bir editör olan Notepad++'i, 64-bit’lik versiyonlar tüm plug-in’leri desteklemediği için yüksek ihtimalle 32-bit’lik versiyonla kullanacaksınız. Eğer 32-bit’lik bir Windows sistemdeyseniz ya da 64-bit’lik sistemde 64-bit’lik editöre sahipseniz, şöyle bir komut girmelisiniz:

$ git config --global core.editor "'C:/Program Files/Notepad++/notepad++.exe' -multiInst -notabbar -nosession -noPlugin"
Not

Vim, Emacs ve Notepad++, Windows, Linux ya da macOS gibi sistemlerde geliştiriciler tarafından sıkça kullanılan popüler editörlerdir. Eğer başka bir editör ya da 32-bit’lik versiyon kullanıyorsanız, favori editörünüzü nasıl kuracağınız hakkında bilgi almak için şurayı okuyabilirsiniz: core.editor

Uyarı

Eğer editörlerinizi bu şekilde kurmazsanız, Git çalıştırmak için uğraştığında kendinizi çok kafa karıştırıcı bir durumda bulabilirsiniz. An example on a Windows system may include a prematurely terminated Git operation during a Git initiated edit.

Ayarlarınızı Gözden Geçirmek

Eğer yapılandırma ayarlarınızı gözden geçirmek istiyorsanız, git config --list komutunu kullanarak Git’in o aşamada bulabildiği tüm ayarları listelemesini sağlayabilirsiniz.

$ git config --list
user.name=John Doe
user.email=johndoe@example.com
color.status=auto
color.branch=auto
color.interactive=auto
color.diff=auto
...

Anahtarlara birden çok kez rastlayabilirsiniz çünkü Git aynı anahtarı farklı dosyalardan okur (örneğin /etc/gitconfig ve ~/.gitconfig). Bu durumda, Git gördüğü her eşsiz anahtar için son değeri kullanır.

Ayrıca Git’in spesifik bir anahtarın değeri hakkında ne düşündüğünü görmenin yolu da şu şekildedir: git config <key>:

$ git config user.name
John Doe
Not

Git birden fazla dosyadan aynı yapılandırma değişkeni değerlerini okuyabildiği için beklemediğiniz bir değerle karşılaşmanız ve nedenini anlayamamanız olasıdır. Bunun gibi durumlarda Git’i o değerin kökeniyle sorgu yapabilir ve hangi yapılandırma dosyasının o değeri belirlemede son sözü söylediğini öğrenebilirsiniz:

$ git config --show-origin rerere.autoUpdate
file:/home/johndoe/.gitconfig	false
scroll-to-top