Git
Chapters ▾ 2nd Edition

1.5 Başlangıç - Git’i Yüklemek

Git’i Yüklemek

Git’i kullanmaya başlamadan önce onu bilgisayarınıza kurmuş olmanız gerekmektedir. Halihazırda yüklenmiş olsa bile son sürüm olup olmadığını kontrol etmek, değilse de son sürüme güncellemek faydalı olacaktır. İsterseniz paket olarak isterseniz başka bir kurucuyla ya da kaynak kodunu indirip kendiniz derleyerek Git’i yükleyebilirsiniz.

Not

Bu kitap Git’in 2.8.0 versiyonu baz alınarak yazılmıştır. Kullanacağımız çoğu kod Git’in en eski versiyonlarında bile çalışacak olsa da, eğer eski sürüm kullanıyorsanız bazıları çalışmayabilir ya da beklenenden daha farklı çalışabilir. Git geriye dönük uyumluluğu harika bir şekilde koruduğu için 2.0’dan sonraki herhangi bir versiyon sorun çıkarmadan çalışacaktır.

Linux’a Yüklemek

Eğer Git’in temel araçlarını Linux’a paket kurucusu aracılığıyla yüklemek istiyorsanız, bunu sisteminizde bulunan paket yöneticisi aracıyla yapabilirsiniz. Eğer Fedora (ya da RPM-bazlı dağıtımlarla yakın ilişkili olan herhangi bir sistemi, RHEL ya da CentOS gibi) kullanıyorsanız dnf komutunu kullanabilirsiniz:

$ sudo dnf install git-all

Eğer Ubuntu gibi Debian-bazlı bir dağıtım kullanıyorsanız da, apt komutunu kullanabilirsiniz:

$ sudo apt install git-all

Daha fazla seçenek istiyorsanız aşağıdaki Git websitesinde birbirinden farklı Unix dağıtımları için nasıl kurulum yapabileceğinizi öğrenebilirsiniz: https://git-scm.com/download/linux

macOS’a Yüklemek

Git’i Mac’a yüklemenin birkaç yolu vardır. En kolay yolu muhtemelen Xcode Komut Satırı Araçlarını yüklemektir. Mavericks’in (10.9) veya üst sürümünde bunu basitçe Terminal’da git komutunu çalıştırarak yapabilirsiniz.

$ git --version

Eğer halihazırda Git’i kurmamışsanız, kurmanızı söyleyecektir.

Eğer daha güncel bir sürüm isterseniz ikili kurucu aracılığıyla yükleyebilirsiniz. macOS için Git kurucusu Git’in kendi sitesinde yüklemek için halihazırda bulunmaktadır: https://git-scm.com/download/mac

Git macOS yükleyicisi.
Görsel 7. Git macOS Yükleyicisi.

Ayrıca macOS’a yüklerken GitHub’un bir parçası olacak şekilde de yükleyebilirsiniz. GKA’daki (Grafiksel Kullanıcı Arayüzü) Git aracının komut satırı araçlarını yükleme seçeneği de vardır. macOS için olan GitHub aracını şu siteden indirebilirsiniz: https://desktop.github.com

Windows’a Yüklemek

Git’i Windows’a yüklemenin de birkaç yolu vardır. En resmi sürümü Git’in kendi sitesinde bulunmaktadır. Şu bağlantıya gidin ve indirme otomatikman başlayacaktır: https://git-scm.com/download/win Ama bunun tam olarak Git olmadığını, indirdiğiniz şeyin Windows için Git adlı bir proje olduğunu ve kendisinin Git’den farklı olduğunuzu unutmayın. Daha fazla bilgi için: https://gitforwindows.org

Otomatik bir kurulum için şu bağlantıyı kullanabilirsiniz: Git Chocolatey package Chocolatey paketinin topluluk tarafından geliştirildiğini ve denetlendiğini unutmayın.

Git’i yüklemenin bir diğer kolay yolu da GitHub Desktop aracılığıyla yüklemektir. Bahsi geçen kurucu, GKA’nın yanında Git’in komut satırı versiyonunu da içerir. Ayrıca PowerShell ile de epey iyi çalışır ve sağlam kullanıcı bilgilerini ve CRLF ayarlarını hazırlar. Bunlar hakkında ileride daha çok şey öğreneceğiz ama bunların ihtiyaç duyduğunuz şeyler olduğunu belirtmekte fayda var. Şu bağlantıdan indirebilirsiniz: GitHub Desktop sitesi

Kaynaktan Yüklemek

Bazı insanlar Git’i, en güncel sürümü edinebildiğiniz için, bizzat kaynağından yüklemenin daha faydalı olduğunu düşünebilir. İkili yükleyiciler biraz geriden gelmeye meyillidir ama Git yıllar içinde olgunlaştıkça fark git gide azaldı.

Eğer Git’i kaynaktan yüklemek istiyorsanız Git’in bel bağladığı şu kütüphanelere sahip olmalısınız: autotools, curl, zlib, openssl, expat ve libiconv. Örneğin eğer dnf (Fedora gibi) kullanılan bir sistem kullanıyorsanız ya da apt-get (Debian-bazlı sistem gibi), derleme yapmak için gereken en temel bağımlılıkları ve Git çalıştırılabilirini yüklemek için şu aşağıdaki komutlardan birini kullanabilirsiniz:

$ sudo dnf install dh-autoreconf curl-devel expat-devel gettext-devel \
  openssl-devel perl-devel zlib-devel
$ sudo apt-get install dh-autoreconf libcurl4-gnutls-dev libexpat1-dev \
  gettext libz-dev libssl-dev

Dokümantasyonu farklı formatlarda (doc, html, info) ekleyebilmek için şu ek bağımlılıklar gereklidir: (Not: RHEL ve RHEL-türevi, yani CentOS ve Scientific Linux gibi dağıtımların kullanıcıları şuradaki docbook2X paketini yüklemek zorundalar: enable the EPEL repository)

$ sudo dnf install asciidoc xmlto docbook2X
$ sudo apt-get install asciidoc xmlto docbook2x

Eğer Debian-bazlı bir dağıtım kullanıyorsanız (Debian/Ubuntu/Ubuntu-türevleri) ayrıca install-info paketini de yüklemelisiniz:

$ sudo apt-get install install-info

Eğer RPM-bazlı bir dağıtım kullanıyorsanız da (Fedora/RHEL/RHEL-türevleri), getopt paketine ihtiyaç duyacaksınız (ki kendisi Debian-bazlı dağıtımlarda kurulu olarak gelir):

$ sudo dnf install getopt
$ sudo apt-get install getopt

Ek olarak, Fedora/RHEL/RHEL-türevleri kullanıyorsanız, çalıştırılabilir dosya isim farklılıkları nedeniyle şu komutu çalıştırmalısınız:

$ sudo ln -s /usr/bin/db2x_docbook2texi /usr/bin/docbook2x-texi

Tüm gerekli bağımlılıkları kurduktan sonra, tarball’ın yayınlanmış son sürümünü farklı yerlerden edinebilirsiniz. kernel.org sitesinden edinebilirsiniz https://www.kernel.org/pub/software/scm/git, ya da GitHub’un websitesinden https://github.com/git/git/releases. Genel olarak son sürümün ne olduğu GitHub’un kendi sayfasında daha nettir ama kernel.org sayfası da ayrıca indirdiğiniz sürümü doğrulamak için gerekli olan yayınlama imzalarına sahiptir.

Sonunda derleyip yükleyebilirsiniz:

$ tar -zxf git-2.0.0.tar.gz
$ cd git-2.0.0
$ make configure
$ ./configure --prefix=/usr
$ make all doc info
$ sudo make install install-doc install-html install-info

Tüm bunlar bittikten sonra Git’in güncellemelerini Git’in kendisinden yükleyebilirsiniz:

$ git clone git://git.kernel.org/pub/scm/git/git.git
scroll-to-top